Cyklotrasy 
              

Roudnice nad Labem - Říp - Nové Ouholice - Kralupy nad Vltavou - Praha ZOO (trasa č. 0)

délka trasy 57 km
obtížnost střední
doporučené kolo trekové
značení není
orientace podle značení není
0,0 Roudnice n/L
  Říp
  Nové Ouholice
  Kralupy n/Vltavou
57,0 Praha ZOO


Barva grafu odpovídá barvám turistických značek v reálu. Černou barvou je značen průjezd od ZOO k Výstavišti. 

Start: Roudnice nad Labem
Cíl: Praha 7 - Výstaviště
Délka: 57 km
Převýšení: 540 m

Mapy:
edice KČT č.9 Podřipsko 1:50 000
edice KČT č.36 okolí Prahy - západ 1:50 000

Objekty:

vrch Říp - památný to symbol českého národa - místo, kde praotec Čech rozhodil rukama a pronesl onen posvátný výrok, jenž si každý pamatuje ze školních lavic... :o)

zámek Nelahozeves - vybudován v letech 1553-93 v renesančním slohu, upoutá zejména Sgrafitovou vnější výzdobou

Občerstvení:
  • několik restaurací a prodejen potravin okolo náměstí v Roudnici nad Labem (kde jedinci nemající zásoby, dokoupí vše potřebné před celodenní vyjížďkou)
  • restaurace na vrcholu Řípu
  • občerstvení u přívozu v Klecánkách

    Shrnutí:
    Nejnáročnější energetický výdaj představuje samotný výjezd, spíše výstup na Říp. Strmost výstupu je opravdu extrémní, takže na vrchol se v sedle kola dostanou jen fyzicky velmi zdatní jedinci. Ostatní holt čeká cca půlkilometrové tlačení s převýšením okolo 120 výškových metrů. Následnou první třetinu sestupu absolvují na kole pouze kamzíci nebo výbornou technikou vybavení bikeři. Čeká na vás totiž pár schodů v podobě velkých kamenů. Zbytek cesty už je jedno velká pohoda. 30% tvoří široké lesní a polní cesty, 20% asfalt nebo šotolina, zbytek jsou úzké pěšinky lesem či po břehu nad hladinou Vltavy. Takže cestu by měl zvládnout cyklista s průměrnou fyzickou kondicí i technikou jízdy.

    Trasa zjednodušeně: Začínáme od nádraží přes náměstí, kde v levém horním rohu najdeme červenou značku. Po ní jedeme až na Říp, naše první zastávka. Odtud nás povede červená až do Prahy, přes Kralupy, kde přejedeme po mostě na levý břeh Vltavy a zbytek absolvujeme těsně nad její hladinou. V Libčicích opustíme značku, držíme se stále u okraje vody až do Řeže. Po jejím průjezdu se k nám v Husinci červená opět vrátí. Značka skončí u pražské ZOO, kde pokračujeme přes lávku do Královské obory, lidově zvané Stromovka, abychom trasu zakončili u Výstaviště.

  •