Malý Jetřichovický okruh  
              

Délka: 38 km
Obtížnost: 1 (nenáročná)
Doporučený typ kola: crossové kolo (treking), horské kolo (MTB)

Trasa nás zavede přímo do srdce Národního parku České Švýcarsko. Po České silnici se ponoříme do temných, hlubokých údolí, sevřených do stěn pískovcových skal nejzajímavějších skalních oblastí, abychom se z nich vynořili u pohostinné hospůdky "Na Tokáni".

Průběh trasy

Tuto nenáročnou trasu můžeme začít v Jetřichovicích. Pokud se nerozhodneme navštívit zdejší zříceninu hradu Falkenštejn, můžeme pokračovat po značené cyklotrase č. 21 až do Vysoké Lípy, kde můžeme cestou obdivovat rozmanité stavby lidové architektury. Napojíme se na trasu č. 3029 a ocitneme se na naučné stezce Jetřichovické stěny. Po levé straně se nachází zůstatky skalního hradu Šaunstejn, postaveného ve 14. století, ke kterému bychom se dostali po Červené turistické značce. My však pokračujeme dál po naší cestě až na Tokáň. Pokud nám dojdou zásoby tekutin, můžeme se občerstvit v hospůdce Na Tokáni, kam nás dovede modrá turistická značka. Po krátkém odpočinku pokračujeme dál po cestě. Odbočíme vpravo na silnici a po levé straně se na skále tyčí pozůstatky Chřibského hrádku. Cesta nás dovede do Dolní Chřibské, kde se napojíme na značenou cyklotrasu č. 3052 a projíždíme obce Studený, Lipnice, Kunratice, kde kolem přírodní rezervace Pekelský Důl přejedeme do Filipova. Po modré turistické značce projedeme Svinskými doly do Všemil a odtud se vrátíme zpět do Jetřichovic.

Zajímavosti a kulturní památky

Babylon
Přírodní rezervace. Pískovcové skalní město s bukovými a borovými porosty, zvrat vegetačních pásem, zvláštní forma borovice s nápadně silnými a rovnými kmeny, v minulosti se tyto borovice používaly na výrobu pražců. Nadmořská výška 300 až 350 m.

Dolní Chřibská
Cenný početný a ucelený soubor přízemních roubených domků se zdobenými štíty skládanou břidlicí a eternitem.

Chřibský hrádek
Dříve nazývaný Karlštejn, dnes jsou dochovány pozůstatky skalního hrádku na 30 m vysoké skále. V minulosti měl hrad obranný charakter, na jižní straně je vytesáno čtvercové podvalí.

Jetřichovice
Obec založena ve 13. století u hradu Falkenštejn na obchodní stezce. Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z r. 1752. Na jižním okraji obce čedičový vrch s vrcholovým skaliskem upraveným na vyhlídku. Lidová architektura. Východisko turistických tras do Jetřichovických stěn.

NS Jetřichovické stěny
Naučná stezka vede členitým skalnatým terénem v okolí Jetřichovic a je vybavena informačními tabulemi, které seznamují s přírodou a historií oblasti. Stezka vychází z obce Vysoká Lípa (BUS) ke skalnímu hrádku Šaunštejn. Po červené značce pokračuje na historickou Českou silnici a po ní na Koliště. Po jižním svahu Koliště prochází krásnými borovými lesy s výstupy na vyhlídkové plošiny - Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála. Po průchodu tímto členitým územím následuje prudký sestup zpět do Jetřichovic - Naučná stezka vede členitým skalnatým terénem v okolí Jetřichovic a je vybavena informačními tabulemi, které seznamují s přírodou a historií oblasti. Stezka vychází z obce Vysoká Lípa (BUS) ke skalnímu hrádku Šaunštejn. Po červené značce pokračuje na historickou Českou silnici a po ní na Koliště. Po jižním svahu Koliště prochází krásnými borovými lesy s výstupy na vyhlídkové plošiny - Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála. Po průchodu tímto členitým územím následuje prudký sestup zpět do Jetřichovic.

Pavlíno údolí
Přírodní rezervace. Kaňon říčky Chřibské Kamenice v pískovcích s bohatou květenou.

Studený
Malá ves v hlubokém údolí Studeného potoka, místní část Kunratic. V centru obce Obelisk - památník 1. a 2. světové války. U cesty do Pavlina údolí skalní kaple z r. 1760. V okolí zachovalá lidová architektura a pěkné výhledy na Křížový vrch a Rynartice.

Vysoká Lípa
Rekreační obec, místní část Jetřichovic. Vznikla ve 13. - 14. století na obchodní stezce v podhradí hradu Šaunštejn. Západně od obce stojí zámeček rodu Clary - Aldringen, dnes hotel. Památník obětem l. světové války, ukázky různých stavebních stylů lidové architektury.